Biały Dunajec

Biały Dunajec

Biały Dunajec

Biały Dunajec jest to wieś położona w województwie małopolskim. Podhalańska wieś to letniskowa miejscowość, gdzie osoby udają się na urlopy, by odpocząć i miło spędzić czas. Położenie w spokojnej i naturalnej przyrodzie, daje dodatkowo piękne krajobrazy. Idealne położenie pozwala na podziwianie naszych polskich gór, pagórków. Miłym miejscem do spędzenia czasu jest także dolina znajdująca się przy rzece o tej samej nazwie co wieś. Jest tutaj zdrowe, górskie powietrze, co zachęca wielu urlopowiczów do przyjazdu.

Do Białego Dunajca jest idealny dojazd, ponieważ przebiega tutaj droga łącząca Kraków z Zakopanem, będąca częścią Zakopianki. Znajduje się tutaj piękne góralskie, parterowe, drewniane domki. Są atrakcją dla wielu turystów. Bardzo szybko rozwinęła się tutaj podhalańska kultura. Do czasów obecnych istnieje i jest pielęgnowana przez mieszkańców wsi. Głównie na tutejszych imprezach kulturalnych, rodzinnych i w okresie świąt można podziwiać tradycje i obyczaje. Podstawowe komponenty kultury podhalańskiej to: muzyka, gwara, śpiewy, tańce, stroje, a także ręczne ozdoby i dekoracje. Turyści mogą tutaj również zapoznać się ze smakiem oscypka, oraz zobaczyć tradycję jego wyrabiania, w licznych gospodarstwach.

Biały Dunajec słynie również z miejsca urodzenia znanych osób, m. in. Andrzej Galicy, Andrzej Skupień-Florek, Zofia Graca, oraz wielu muzykantów. Ze względu na wysokie walory przyrodnicze i kulturowe, wieś stała się miejscowością letniskową. W związku z tym znajduje się tutaj szeroka baza noclegowa, co umożliwia nam dłuższy pobyt w malowniczej wsi podhalańskiej. Goście mają do wyboru liczne pokoje, ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty. Biały Dunajec jest tez idealnym miejscem na urlop w okresie zimowym. Znajdują się tutaj wyciągi, gdzie zimą odbywają się szkolenia narciarskie, oraz jazdy snowboardowe. We wsi organizowane są również kuligi z zaprzęgiem konnym. Warto udać się tutaj własnym transportem, by móc swobodnie dotrzeć do atrakcji i ciekawych miejsc. Znajdują się tutaj także zabytki, które warto zobaczyć.