Historia

Historia miejscowości Biały Dunajec

Biały Dunajec jest to niewielka wieś położona w województwie małopolskim. Na początku XVI wieku osoba zarządzająca starostwem nakazała zakładanie osad, w celu zaludnienia Podhala. Założona została w 1564 roku i początkowo znajdowało się tutaj sześciu kmieci. Zasadźcą wsi został kmieć Jędrzej Pawlik, który został również pierwszym sołtysem. Jego stanowisko przejmowali potomkowie, którzy za odwagę i czynny udział w wojnach m. in.: z Rosją, Turcją otrzymali nazwisko Pawlikowscy, wraz z przydomkami. W XVII wieku teren Białego Dunajca był duży i sięgał po Tatry.

Mieszkańcy w tym czasie utrzymywali się głównie z hodowli owiec. Niestety podczas rozbiorów wieś trafiła pod władze Austrii. W 1809 roku na licytacji została wykupiona przez Tomasza Uznańskiego, gdzie kilka lat później założony został samorząd gminny. Powstał wówczas herb miejscowości przedstawiający na błękitnym tle poziomo ułożoną rybę, a nad nią trzy gwiazdy sześcioramienne ułożone trójkątnie. W 1873 urodził się tutaj Andrzej Galica, który był generałem brygady Wojska Polskiego, a także uczestnik walk o niepodległość II Rzeczypospolitej.

W 1884 roku zorganizowana została pierwsza filia szkoły, która prowadzona była w domu prywatnym, dopiero kilka lat później mieszkańcy postanowili zacząć budowę szkoły. Zlokalizowana jest w dolnej części wsi i przybrała imię Kazimierza Wielkiego. Druga szkoła im. św. Jadwigi Królowej Polski powstała w 1910 roku. Natomiast w 1902 roku została założona tutejsza Ochotnicza Straż Pożarna.

Kolejne lata przyczyniły się do szybkiego rozwoju wisi. Zbudowana została fabryka tektury, młyn walcowo- turbinowy, a także pod koniec XIX wieku powstał pierwszy kościół pw. Matki Bożej Królowej Aniołów. Wcześniej mieszkańcy należy do parafii w Szaflarach. W latach 50 XX wieku wybudowano dom nauczyciela, ośrodek zdrowia, założono urząd pocztowy. Później Biały Dunajec został także zwodociągowany, skanalizowany i wprowadzono telefonizację na szerokim terenie. W 2006 roku wybudowano Gminną Halę Sportową.