Lokalizacja

Lokalizacja

Lokalizacja Białego Dunajca.

Biały Dunajec jest to miejscowość położona w województwie małopolskim, na terenie powiatu tatrzańskiego, 10 kilometrów od Zakopanego. Miejscowość znajduje się na wysokości 660-950 m n. p.m. i zajmuje obszar około 36 kilometrów kwadratowych. Biały Dunajec należy do regionu Podhala, którego granice wyznaczają Tatry, Gorce, Przełęcz Obidowa, Spisz i Orawa.

Wieś leży w dolinie potoku o tej samej nazwie, gdzie graniczy z miejscowością Poronin, oraz Szaflary. Rzeka Biały Dunajec stanowi prawy dopływ Dynajca, gdzie przed wpłynięciem okrąża rezerwat przyrody Bór Czerwonem. Jej długość wynosi 31 kilometrów, natomiast szerokość jest zmienna. Dolina rzeki wznosi się na grzbiet pogórza Gubałowskiego, oraz Gliczarowskiego, jest to asymetryczny pas wzniesień między Kotliną Orawsko-Nowotarską i Obniżeniem Podtatrzańskim. W tej części wieś graniczy z Bańską Wyżyną, Leszczyny, Sierockie, Bańska Niżna, a także z Górnym i Dolnym Gliczarowem.

Biały Dunajec to gmina, która składa się z pięciu miejscowości: Białego Dunajca, Gliczarów Dolny, Gliczarów Górny, Sierockie, Leszczyny. Znajduje się tutaj naturalnie ukształtowane tereny, co sprzyja rozwojowi miasta. Wieś położona jest przy drodze krajowej nr 47, łączącej Kraków z Zakopanem, inaczej zwana Zakopianką. Znajduje się tutaj równie linia kolejowa z Zakopanego do Nowego Targu i Krakowa.

Sam Biały Dunajec podzielony jest na 32 jednostki administracyjne: Sołtystwo, Gile, Kuny, Leszczyny, Stołowe, Tatary, Błękowice, Capace, Czachrowice, Dańkowe, Dzierżęgi, Floryny, Ganderowice, Janowie, Jurasy, Koślówka, Króle, Kubancy, Kubusie, Lichaje, Maciaty, Michaliczki, Pańszczyki, Parowie, Stachowscy, Stos, Strachoty, Szczyposie, Śliwy, Świdry, Wojtanki, Zoniowie.

W miejscowości znajduje się tylko 12 ulic. Idealne położenie wsi gwarantuje wspaniałe widoki na Tatry, Beskidy, Gorce, Pieniny. Od Białego Dunajca jest 15 kilometrów do wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. W miejscowości zaczyna się wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez najpiękniejsze miejsca okolicy.